Smeg
Porsche × SMEG Retro-Style Blender – Carrara White
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: BLF03PCWUS
body material
die-cast aluminum
color
decorated / special
jug material
tritan™ renew
lid material
tritan™ renew
product family
blenders
type
blender
blade group material
stainless steel
carafe capacity
1.6 qt / 6 cups
max spin
18000 rpm
Details about Porsche x SMEG Retro-Style Blender - Carrara White
Description
A collaboration between Porsche and SMEG, this Retro-Style Blender merges sleek performance with modern design. Finished in Carrara White Glossy with black matte accents, it blends powerful functionality and signature style for smooth results and everyday versatility.
- 600 W motor with four speed levels and Smooth Start function
- Pre-set programs for smoothie, ice-crush, and pulse modes
- 1.6 qt Tritan™ Renew carafe with integrated measuring lid
- Stainless-steel blade assembly for durable, efficient blending
- Overload and safety-lock protection for peace of mind
- Anti-slip base and integrated cord wrap for easy storage
- Glossy Carrara White finish with black matte base detailing
- Limited Porsche × SMEG edition
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| anti-slip base material | soft-touch matte plastic |
| base color | matte black |
| base material | plastic |
| body finishing | polished |
| collar material | plastic |
| decoration / special color | carrara white |
| finishing | glossy |
| jug collar material | soft-touch plastic |
| jug material with lid and measuring cap | tritan™renew |
| power cord color | black |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| collaborations | porsche x smeg |
| decoration / special color | carrara white |
| finishing | glossy |
| controls | |
|---|---|
| buttons material | plastic |
| control knobs material | plastic |
| type of controls | buttons and control knob |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| power cord length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 6 7/16 " |
| gross weight | 11 lbs |
| height | 15 5/8 " |
| net weight | 9 lbs |
| width | 7 3/4 " |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| blade group not removable | yes |
| integrated cord wrap | yes |
| measuring cup/lid | yes |
| min spin | 9000 rpm |
| motor with smooth start function | yes |
| overload motor protection | yes |
| safety engine block | yes |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love