Smeg
SMEG × Dolce&Gabbana Citrus Juicer – Blu Mediterraneo
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: CJF01DGBUS
body material
die-cast aluminum
filter material
stainless steel
spout material
stainless steel
power
80 w
product family
citrus juicer
anti-drip spout
yes
Details about SMEG x Dolce&Gabbana Citrus Juicer - Blu Mediterraneo
Description
The SMEG × Dolce&Gabbana Blu Mediterraneo Citrus Juicer elevates fresh juices with vibrant Mediterranean-inspired design and reliable performance. Finished in a bold patterned ceramic style, this electric juicer handles oranges, lemons, grapefruits, and more with ease for juices, cocktails, and brunch pours.
- Electric citrus juicer with manual pressure activation for fruit of all sizes
- Universal stainless steel reamer and filter for efficient juice extraction
- Stainless steel anti-drip spout directs juice without mess
- Glossy Blu Mediterraneo finish inspired by Mediterranean colors
- Retro-style craftsmanship paired with practical juicing performance
- Official SMEG × Dolce&Gabbana collaboration
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| cone material | stainless steel |
| finishing | glossy |
| base_info | |
|---|---|
| collaborations | smeg & dolce&gabbana |
| finishing | glossy |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 39" |
| tension | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 7 1/2" |
| height | 11" |
| net weight | 6 lbs |
| width | 166 mm |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| grinder rotation | 1 way - anti-clockwise |
| integrated cord wrap | yes |
| juicing system | manual pressure |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love