Smeg
Countertop Combi Oven with Air Fry & Steam - Retro-Style Pastel Blue
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: COF01PBUS
color
pastel blue
product family
countertop combi oven
display technology
lcd colour
Details about Countertop Combi Oven with Air Fry & Steam - Retro-Style Pastel Blue
Description
The SMEG Countertop Combi Oven in Pastel Blue brings together steam, convection, and air fry cooking in one beautifully designed appliance. Inspired by SMEG’s iconic 50’s style, this versatile oven offers advanced cooking performance in a compact footprint, making it easy to prepare everything from crispy snacks and roasted vegetables to fresh breads and everyday meals with precision and style.
- Combines steam, convection, air fry, and other cooking modes in one multifunction countertop oven
- Includes 10 cooking functions to handle a wide range of recipes and meal types
- Features 33 automatic programs for convenient cooking with less guesswork
- Color LCD display and intuitive controls make it easy to adjust settings and monitor progress
- Offers temperatures up to 446°F for roasting, baking, crisping, and more
- Removable water tank supports steam cooking and includes alerts for descaling and refilling
- Galileo Multicooking technology helps deliver even heat and consistent cooking results
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| finishing | glossy |
| handle material | aluminum |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 21 10/16" (with handle) |
| gross weight | 53 lbs |
| height | 15 12/16" (with feet) |
| net weight | 39 lbs |
| width | 19 11/16 " |
| options | |
|---|---|
| controls lock / child safety | yes |
| technical features | |
|---|---|
| display technology | lcd colour |
| maximum temperature | 446 °f |
| minimum temperature | 104 °f |
| no. of shelves | 3 |
| removable water container | yes |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love