Smeg
Porsche × SMEG Retro-Style Electric Kettle – Shade Green
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: KLF03PSGUS
body material
stainless steel
color
decorated / special
lid material
stainless steel
spout material
stainless steel
maximum capacity
57 oz / 7 cups
product family
electric kettle
lever material
stainless steel
auto shut-off
auto shut-off at 212° f
filter material
stainless steel
Details about Porsche x SMEG Retro-Style Electric Kettle - Shade Green
Description
A collaboration between Porsche and SMEG, this Retro-Style Electric Kettle pairs elegant design with everyday performance. Finished in Shade Green Glossy with black matte accents, it delivers quick, quiet heating and timeless craftsmanship for your countertop.
- 57 oz (7 cup) capacity ideal for tea, coffee, and everyday use
- 1400 W power for rapid boiling and consistent performance
- Soft-opening lid with stainless-steel spout and filter
- Auto shut-off at 212°F and boil-dry safety protection
- 360° swivel base and integrated cord wrap for easy handling
- Water-level indicator and anti-slip base for added convenience
- Glossy Shade Green finish with black matte detailing
- Limited Porsche × SMEG edition
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | black matte |
| finishing | glossy |
| handle color | black |
| lid color | shade green |
| power cord color | black |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| collaborations | porsche x smeg |
| decoration / special color | shade green |
| finishing | glossy |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (b) usa 120v |
| power cord length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 6 3/4" |
| height | 9 3/4" |
| net weight | 4 lbs |
| width | 9" |
| technical features | |
|---|---|
| 360° swivel base | yes |
| anti-slip base | yes |
| filter | yes |
| integrated cord wrap | yes |
| safety automatic shut-off | yes |
| soft-opening lid | yes |
| water level indicator | yes |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love