Smeg
Electric Kettle Retro-style Jade Green Matte
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: KLF03EGMUS
body material
stainless steel
color
emerald green
lid material
stainless steel
spout material
stainless steel
maximum capacity
57 oz / 7 cups
product family
electric kettle
lever material
stainless steel
auto shut-off
yes
filter material
stainless steel
Details about Electric Kettle Retro-style Jade Green Matte
Description
The SMEG Retro-Style Electric Kettle in Jade Green Matte combines timeless 1950s design with modern performance. Crafted from durable stainless steel with a soft-touch matte finish, it brings both function and style to your kitchen. Boil up to 7 cups of water quickly and safely, thanks to its 360° swivel base, automatic shut-off, and soft-opening lid.
- 57 oz / 7-cup capacity
- Stainless steel body with jade green matte finish
- Automatic shut-off at 212°F for safety
- Soft-opening lid and water level indicator
- 360° swivel base with integrated cord wrap
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | polished chrome |
| finishing | matte |
| handle color | chromed |
| lid color | emerald green |
| power cord color | gray |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| finishing | matte |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 50/60 hz |
| plug | (b) usa 120v |
| power cord length | 39" |
| voltage | 220-240 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 6 3/4" |
| gross weight | 5 lbs |
| height | 9 3/4" |
| net weight | 4 lbs |
| width | 8 7/8" |
| technical features | |
|---|---|
| 360° swivel base | yes |
| anti-slip base | yes |
| filter | yes |
| integrated cord wrap | yes |
| limescale | yes |
| removable | yes |
| safety automatic shut-off | yes |
| soft-opening lid | yes |
| water level indicator | yes |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love