Smeg
Manual Espresso Coffee Machine – Collezione Black Matte
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: EMC02BLMUS
body material
stainless steel / plastic
coffee bean container material
san
color
black
front panel material
aluminum
type
espresso manual coffee machine
heating system
triple thermoblock
Details about Manual Espresso Coffee Machine - Collezione Black Matte
Description
The SMEG Collezione Manual Espresso Coffee Machine in Black Matte combines refined Italian craftsmanship with advanced performance. Featuring a triple thermoblock heating system, 15-bar pump pressure, and intuitive button controls, it delivers rich, balanced espresso with every shot. The brushed aluminum front panel and stainless steel details make it both a centerpiece and a precision tool for home baristas.
- Triple thermoblock heating system for rapid temperature control
- 15-bar pump pressure for authentic espresso extraction
- Adjustable coffee temperature and size settings
- Removable 57 fl. oz. water tank with easy-fill design
- Premium black matte finish with brushed aluminum accents
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | collezione |
| finishing | matte |
| front panel finishing | brushed with polished edge |
| tank material | san |
| controls | |
|---|---|
| buttons colour | silver |
| buttons material | plastic |
| controls type | buttons |
| on/off button | 2 |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 50/60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 39 3/8 " |
| voltage | 110 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 17 1/16 " |
| gross weight | 41 lbs |
| height | 14 3/16 " |
| net weight | 28 lbs |
| width | 8 11/16 " |
| technical features | |
|---|---|
| coffee extraction pressure | passive |
| drip tray | yes |
| filterholder diameter | passive |
| pump pressure | 15 bar |
| water container capacity | 57.48 fl. oz. |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love