Smeg
Retro-Style Hand Blender with Accessory Set – Cream
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: HBF03CRUS
beaker material
tritan™ renew
blades material
stainless steel
body material
plastic
color
cream
motor power
350 w
product family
hand blenders
rpm max
14850 rpm
Details about Retro-Style Hand Blender with Accessory Set - Cream
Description
The SMEG Retro-Style Hand Blender with Accessory Set in Cream delivers powerful performance and vintage charm. Equipped with a 350 W motor and FlowBlend stainless-steel blades, it blends soups, smoothies, and sauces with precision. With variable speed and Turbo settings, plus a complete accessory kit, it’s designed for both everyday prep and creative cooking.
- 350 W motor with variable speed and Turbo function for precise control
- FlowBlend stainless-steel blades create smooth, consistent results
- Includes Tritan™ Renew beaker, chopper, whisk, and vegetable masher
- Soft-touch, anti-slip handle ensures comfort and stability
- Twist-and-lock system for quick accessory changes
- Glossy cream finish with chrome accents embodies SMEG’s timeless 50’s design
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| back handle color | gray |
| back handle material | soft plastic |
| blending arm material | stainless steel |
| finishing | glossy |
| power cord color | gray |
| base_info | |
|---|---|
| finishing | glossy |
| variable speed | yes |
| controls | |
|---|---|
| button frame material | plastic |
| button ring color | polished chrome |
| buttons color | cream |
| buttons material | plastic |
| controls type | buttons |
| on/off button | yes |
| electrical connection | |
|---|---|
| cord lenght | 1.5 " |
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| rating | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 2.5" |
| gross weight | 8 lbs |
| height | 16" |
| net weight | 4 lbs |
| width | 2.5" |
| technical features | |
|---|---|
| accessories fixing | twist and lock |
| anti-slip handle | yes |
| cutting system | flowblend |
| hand blender dimensions | 2.5" x 2.5" x 16.25" |
| integrated cord wrap | yes |
| rpm min | 8150 rpm |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love