Smeg
Retro-Style Refrigerator (12 cu ft, Right Hinge) – Pastel Green
Price:
Free Standard Shipping on this item
Item no.: FAB32URPG3
color
pastel green
hinge position
right
product family
refrigerator
compressor type
inverter
no. of adjustable shelves
3
refrigerator lighting
led
type of adjustable shelves
glass
Details about Retro-Style Refrigerator (12 cu ft, Right Hinge) - Pastel Green
Description
This Retro-Style Refrigerator showcases SMEG’s signature design and modern performance. Finished in Pastel Green Glossy with chrome details, it delivers a perfect balance of vintage style and contemporary innovation for your kitchen.
- 12 cu ft bottom-freezer refrigerator with right-hinge door
- No Frost cooling system for consistent temperature and reduced maintenance
- Inverter compressor for quiet, energy-efficient operation
- LED interior lighting for bright, even illumination
- Three adjustable glass shelves and full-width crisper drawer
- LifePlus 32°F drawer preserves meat and fish at optimal freshness
- Automatic defrost and electronic temperature control
- Acoustic and visual door-open and temperature alarms
- Glossy Pastel Green finish with polished chrome handle and trim
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| display | 7 segment |
| door shelf profile color | chromed |
| drawers profile color | chromed |
| finishing | glossy |
| glass shelf profile color | chromed |
| handle color | chromed |
| side color | pastel green |
| side material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| category | bottom mount |
| cooling type | no frost |
| installation | freestanding |
| electrical connection | |
|---|---|
| current | 1.2 a |
| frequency (hz) | 50/60 hz |
| plug | (b) nema 5-15p |
| power cord length | 70 7/8 " |
| voltage (v) | 115 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth with door open at 90° | 47 1/8 " |
| depth without handle | 28 11/16 " |
| gross weight | 258 lbs |
| height | 77 1/2 " |
| net weight | 228 lbs |
| product depth (handle included) | 30 1/4 " |
| width with doors open at 90° | 36 7/16 " |
| width | 23 11/16 " |
| other refrigerator features | |
|---|---|
| fan | yes |
| multiflow | yes |
| refrigerator compartment features | |
|---|---|
| crisper cover | yes |
| crisper drawer type | standard |
| lifeplus zone - 32°f | yes |
| number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| refrigerator lighting | yes |
| type of crisper cover | glass |
| refrigerator inner door | |
|---|---|
| adjustable door bins with wire support | yes |
| door bin with wire support | yes |
| no. of bottle shelves | 1 |
| no. of door shelves with transparent cover | 1 |
| number of adjustable door shelves | 2 |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love