Smeg
Bottom-Mount Refrigerator (12 cu ft, 24", Freestanding) – Stainless Steel
Price:
Free Standard Shipping on this item
Item no.: FC20UXDNE
color
stainless steel
hinge position
right
product family
refrigerator
compressor type
standard
no. of adjustable shelves
3
refrigerator lighting
led
type of adjustable shelves
glass
Details about Bottom-Mount Refrigerator (12 cu ft, 24", Freestanding) - Stainless Steel
Description
This tall, space-efficient bottom freezer refrigerator delivers reliable performance in a streamlined stainless steel design ideal for compact kitchens. With a full-height refrigerator compartment and a bottom freezer door, it offers intuitive organization, consistent cooling, and quiet operation while maximizing vertical storage.
- 12.47 cu ft total capacity with refrigerator above and bottom freezer configuration
- 24-inch freestanding design ideal for narrow or space-conscious kitchens
- MultiFlow technology for even air circulation and consistent temperatures
- Total no-frost cooling system eliminates the need for manual defrosting
- Humidity-controlled drawer for fresh produce storage
- Internal LED lighting and electronic temperature controls
- Reversible door hinge for flexible installation
- Overall dimensions: 23.6" W × 78.8" H × 23.6" D (25.4" D with handle)
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | universal |
| display position | on door |
| display | led |
| door shelf profile color | white |
| finishing | fingerprint-proof |
| glass shelf profile color | silver |
| handle | external |
| side color | silver |
| side material | steel |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | universal |
| category | bottom mount |
| cooling type | no-frost |
| installation | freestanding |
| electrical connection | |
|---|---|
| current | 10 a |
| frequency (hz) | 60 hz |
| plug | (b) nema 5-15p |
| power cord length | 74 13/16 " |
| voltage (v) | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth without handle | 23 5/16 " |
| height | 78 3/4 " |
| net weight | 139 lbs |
| product depth (handle included) | 25 1/16 " |
| width | 23 5/8 " |
| other refrigerator features | |
|---|---|
| multiflow | yes |
| refrigerator compartment features | |
|---|---|
| bottle shelf | yes |
| crisper drawer type | sliding crisper |
| low temperature compartment | yes |
| number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| refrigerator inner door | |
|---|---|
| no. of bottle shelves | 1 |
| number of adjustable door shelves | 3 |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love