Smeg
Forte Stand Mixer - Retro-Style Pastel Green
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: SMF05PGUS
bowl material
stainless steel
color
pastel green
product family
stand mixer
speed levels
10
lever material
stainless steel
dough hook material
aluminum
bowl capacity
4
motor power
750 w
Details about Forte Stand Mixer - Retro-Style Pastel Green
Description
Take your baking and cooking to the next level with the SMEG Forte Stand Mixer in pastel green, engineered for enhanced power, control, and versatility. Designed for more demanding recipes, this upgraded mixer delivers consistent, professional-quality results while showcasing SMEG’s signature retro aesthetic.
- 750-watt motor provides increased power for mixing dense doughs and large batches
- 10 speed levels with Smooth Start function ensure controlled, splatter-free operation
- Planetary mixing action delivers thorough, even ingredient incorporation
- 5-quart stainless steel bowl with handle supports both everyday and high-volume use
- Includes dough hook, flat beater, flex edge beater, wire whisk, and pouring shield
- Safety lock system automatically stops operation when the head is raised
- Anti-slip feet enhance stability during high-speed mixing
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| finishing | glossy |
| frontal cover color | chromed |
| frontal cover material | plastic |
| base_info | |
|---|---|
| base color | pastel green |
| finishing | glossy |
| motor type | direct drive |
| capacity | |
|---|---|
| egg pasta dough | 1 |
| max egg whites | 12 |
| maximum bread / pizza/ pasta dough | 2.1 kg total dough (max. 1.3 kg flour/ min. 55% hydration)/ 4.6 lb total dough (max. 2.9 lb flour/ min. 55% hydration) |
| maximum cake dough quantity | 4 |
| maximum dough for desserts | 2 |
| min. egg whites | 2 |
| minimum whipped cream quantity | 3.4 oz |
| whipped cream maximum capacity | 34 oz |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 1 m |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 8 3/4" |
| dimensions | 14 7/8" (19" with head up) x 16" x 8 3/4" |
| flat beater material | aluminum |
| gross weight | 28 lbs |
| height | 14 7/8"/ (19" when head is up) |
| net weight | 21 lbs |
| pouring shield material | tritan renew |
| width | 405 mm |
| wire whisk material | stainless steel |
| technical features | |
|---|---|
| action | planetary |
| anti-slip base | yes |
| bowl handle | yes |
| head tilt-up type | button |
| motor type | direct drive |
| overload motor protection | yes |
| port for optional accessories | frontal |
| power cord color | gray |
| safety lock when the head is up | yes |
| speed control | electronic |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love