Smeg
Porsche × SMEG Retro-Style 2-Slice Toaster – Carrara White
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: TSF01PCWUS
body material
steel
color
decorated / special
product family
toaster
lever material
stainless steel
crumb-tray material
polished stainless steel
Details about Porsche x SMEG Retro-Style 2-Slice Toaster - Carrara White
Description
A collaboration between Porsche and SMEG, this Retro-Style 2-Slice Toaster elevates everyday design with timeless appeal. Finished in Carrara White Glossy with black matte accents, it blends performance, simplicity, and signature style for a perfectly balanced breakfast experience.
- 2-slice toaster with slots designed for artisan or thick-cut bread
- Six browning levels for customized toasting
- Bagel, defrost, and reheat functions with backlit controls
- Automatic pop-up and anti-slip base for easy use
- Removable polished stainless-steel crumb tray
- Integrated cord wrap for a clean countertop
- Glossy Carrara White finish with black matte detailing
- Limited Porsche × SMEG edition
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| base color | black matte |
| finishing | glossy |
| top color | black matte |
| base_info | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| collaborations | porsche x smeg |
| decoration / special color | carrara white |
| finishing | glossy |
| no. of slices | 2 |
| toaster slots | 2 |
| controls | |
|---|---|
| controls type | lever |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power supply cable length | 39" |
| voltage | 120 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 7.7" |
| height | 7 3/4" |
| width | 12.2" |
| technical features | |
|---|---|
| anti-slip base | yes |
| automatic pop-up | yes |
| cooking levels adjustment | backlit knob |
| crumb tray | yes |
| cycle start | sliding lever |
| functions activation | backlit buttons |
| integrated cord wrap | yes |
| slot width | 1.4 in |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love