Smeg
SMEG × Dolce&Gabbana Manual Espresso Coffee Machine – Blu Mediterraneo
Price:
This product includes an extra year of warranty, available exclusively at the SMEG store.
Free Standard Shipping on this item
Item no.: ECF02DGBUS
body material
plastic
coffee bean container material
san
color
decorated / special
type
espresso manual coffee machine
heating system
thermoblock
Details about SMEG x Dolce&Gabbana Manual Espresso Coffee Machine - Blu Mediterraneo
Description
The SMEG × Dolce&Gabbana Blu Mediterraneo Espresso Machine brings artistic design and authentic coffee craftsmanship to your countertop. Finished in a vibrant Mediterranean motif, this manual machine delivers rich espresso shots and creamy froth while reflecting expressive style and everyday utility.
- Manual espresso machine with intuitive controls for single or double shots
- 15-bar pump pressure for consistent extraction and balanced flavor
- Thermoblock heating system for fast and stable brewing temperature
- Removable drip tray and passive cup warmer for easy cleaning and versatility
- Adjustable cappuccino system creates smooth, creamy foam
- Exclusive SMEG × Dolce&Gabbana Blu Mediterraneo collaboration
Technical Specification
Technical Specification
| aesthetic | |
|---|---|
| aesthetics | retro-style |
| cup tray material | aluminum |
| finishing | glossy |
| orange menu | single long espresso |
| white menu | single espresso |
| controls | |
|---|---|
| buttons colour | silver |
| buttons material | plastic |
| controls type | buttons |
| menu button | 6 |
| number of beverage buttons | 3 |
| number of buttons | 6 |
| on/off button | 2 |
| electrical connection | |
|---|---|
| frequency | 50/60 hz |
| plug | (a) usa & mexico |
| power cord length | 39 3/8 " |
| voltage | 220-240 v |
| logistic information | |
|---|---|
| depth | 12 15/16 " |
| dimensions | 13" x 5 7/8" x 13" |
| gross weight | 15 lbs |
| height | 13 " |
| net weight | 10 lbs |
| width | 5 7/8 " |
| technical features | |
|---|---|
| drip tray | yes |
| filterholder diameter | 51 mm |
| hot water / steam dispenser | yes |
| pump pressure | 15 bar |
| water container capacity | 37.20 fl. oz. |
Manuals and Documents
Freestanding Refrigerators
Retro Style Refrigerators
Accessories
Blenders
Citrus Juicers
Coffee
Collaborations
Countertop Cooking
Cutlery
Hand Blenders
Hand Mixers
Kettles
Kitchen Scale
Milk Frothers
Multi-Use Grills
Portable Induction Cookers
Sparkling Water Maker
Stand Mixers
Toasters
Porsche X SMEG - 917 Salzburg Limited Edition Collection
Porsche X SMEG - Carrara White Collection
Porsche X SMEG - Shade Green Collection
SMEG X 24Bottles®
SMEG X Dolce&Gabbana - Blu Mediterraneo
SMEG X Dolce&Gabbana - Sicily is My Love